LGBTI+ ľudia až alarmujúco často zažívajú nepríjemné situácie (nadávky, obťažovanie, posmech, násilie či diskrimináciu) pre svoju orientáciu či rodovú identitu. Na druhej strane, verejné inštitúcie alebo aj služby všeobecne zameraných poradenských neziskových organizácií často nemajú dostatok informácií a skúseností na pomoc s riešením problémov LGBTI+ ľudí a často, žiaľ, ani ich dôveru.
Práve na poradenské centrá ako PRIZMA či Inporadňa sa obracajú mladí LGBTI+ ľudia, aby sa zdôverili so svojimi problémami a s tým čo prežívajú ako na miesta prvého kontaktu a vyhľadanie odbornej pomoci, či bezpečného prostredia, kde môžu byť sami sebou bez strachu z odsúdenia, predsudkov či posmeškov. Na tieto poradenské centrá sa obracajú ľudia predovšetkým v procese sebaprijatia, hľadania vlastnej identity či coming-outu.
|
V poradniach nachádzajú bezpečné prostredie založené na dôvere a podpore. Skúsení a citliví odborníci a odborníčky v poradenských centrách PRIZMA a Inporadňa poskytujú bezplatné psychologické, sociálne a právne poradenstvo, ako aj odborné rady a ľudský prístup pri postupe v tranzícií. Podporte fungovanie týchto centier a prispejete tak k udržaniu bezpečných miest pre LGBTI+ komunitu.
|
Dúhová stužka je gestom spolupatričnosti, symbolom solidarity a rešpektu. Nosením dúhovej stužky ľudia verejne ukážu, že LGBTI+ ľudí rešpektujú. Čím viac dúhových stužiek vo verejnom priestore bude, tým viac budú LGBTI+ ľudia cítiť, že sú rovnocennou súčasťou spoločnosti.
|
LGBTI+ komunita na Slovensku to nemá ľahké. LGBTI+ ľudia sa denno-denne stretávajú s mnohými komplikáciami, o ktorých majoritná spoločnosť často ani len netuší. Symbolickým pripnutím si dúhovej stužky, verejne vyjadríme podporu a solidaritu s LGBTI+ ľuďmi.
Ešte nikdy od čias vzniku samostatnej Slovenskej republiky nebola dúhová komunita takým častým terčom útokov – či už verbálnych, alebo fyzických, ktoré vyústili až do tragického teroristického činu. Nikdy nebol stav spoločnosti taký kritický, preto je obzvlášť dôležité práve teraz nezostať ticho, vyjadriť svoj postoj a svoju podporu. |
Jednou z komplikácii je aj pracovisko, kde trávime polovicu času. Diskriminácia a obťažovanie majú negatívny dopad na zdravie a znižujú oddanosť a pocit zadosťučinenia z práce. Mnohí a mnohé sme presvedčení, že v súčasnosti by už nemal byť problém vystupovať otvorene ako gej, lesba, bisexuálny či transrodový človek. No samotný coming out na pracovisku je ešte náročnejší ako v rodine.
|
Z prieskumu Európskej agentúry pre Základné práva (FRA, 2019), ktorý mal za cieľ zmapovať, čo prežíva LGBTI+ mládež v každodennom živote, vyplýva, že s diskrimináciou pri hľadaní práce sa stretlo 8% opýtaných ľudí. U transrodovej mládeže je percento 5-násobne vyššie (40%), u nebinárnych osôb predstavovalo 22% z opýtaných. Na pracovisku sa cíti diskriminovaných 22% opýtaných, u transrodových osôb je percento enormne vyššie (40%), u nebinárnych ľudí to bolo 33%.
Práve preto by sme vo firmách mali budovať bezpečné prostredie pre všetkých bez rozdielu. Jedným z krokov je aj pripojenie sa ku kampani Dúhová stužka, kedy môžeme spoločne budovať rešpektujúcejšie podhubie v práci, kde sa Vaši zamestnanci a zamestnankyne, kolegovia a kolegyne budú cítiť dôstojne.
Zamestnanci dnes od svojej firmy očakávajú omnoho viac a všímajú si Váš CSR prístup. O to dôležitejšie je hľadať cesty, ako ich aktívne a zmysluplne zapojiť. Kampaňou Dúhová stužka sa aj Vy ako firma môžete verejne vyjadriť a ukázať tak symbolicky svoj podporujúci postoj. Buďte súčasťou akceptujúcej spoločnosti. Len spoločným úsilím môžeme priniesť viditeľné zmeny v našej krajine.
|
Takéto vyjadrenie podpory ukazuje komunite na pracovisku, či mimo pracoviska, že u Vás je bezpečný priestor. V takomto pracovnom prostredí sa cítime prijatí, rešpektovaní a vypočutí.
|
Môžete vytvoriť zbierku Dúhová stužka na podporu poradenských centier Prizma a Inporadňa, ktoré poskytujú bezplatné psychologické, právne a špecializované poradenstvo pre LGBTI+ ľudí a ich blízkych. Je dôležité, aby zamestnanci cítili, že ste v tom spolu. Každú zbierku môžete oživiť súťažou medzi oddeleniami či tímami alebo výzvou.
|
Prepošlite zamestnancom a zamestnankyniam informačný e-mail o tejto kampani s možnosťou individuálnej podpory.
|
Ak máte záujem podporiť kampaň finančne, ozvite sa na e-mail radka.novakova@saplinq.org a dohodneme podmienky spolupráce. Pošleme vám Dúhové stužky pre vašich zamestnancov a zamestnankyne.
|